Blog
Botoks ile Aşırı Terleme ve Migren Tedavileri
  • Tarih: 23 Mart, 2014
  • Yazar: Admin

Botoks sadece estetik için değil aynı zamanda kronik migren ağrıları, el, ayak ve koltuk altı gibi terleme sorunlarının tedavisinde de kullanılan önemli bir yaklaşımdır.

Migren Tedavisi

Migren ağrılarının büyük bir kısmı baş bölgesindeki kasların gerginliğinden kaynaklanır. Ağrı ataklarına neden olan kaslar gevşetildiğinde, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Kronikleşen migren ağrılarına yeni bir umut olan botoks en etkili ve en güncel tedavi yöntemidir.

Botoksun en büyük avantajı ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Botoks uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi görülmeye başlanır, 1 yıl boyunca ağrısız bir dönem yaşanır ve 1. yılın sonunda uygulamanın tekrarı gerekir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Hiperhidrozis (aşırı terleme) sorunu, ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan, sosyal fobi yaratan ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır.

Koltuk altına, el ve ayak tabanına terlemeye karşı botoks uygulaması yapılabilir. Koltuk altı uygulaması daha kolay ve daha az ağrılıdır. El ve ayak tabanı uygulaması ağrılı olabileceği için kısa süreli lokal anestezi kullanılması gerekebilir.

Botoks sayesinde, uygulama bölgesinde terleme işlevi geçici olarak, tamamen veya ciddi oranda azaltılır.

İlaç uygulandıktan 1 gün sonra etki gösterir ve bir hafta içinde terleme kesilir.

İşlemin 8-10 ay gibi aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

Botoks sadece yaz aylarında ya da yılın belli aylarında da uygulanabilir.