Botoks

Botoks Nedir?

Botoks Ankara
Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botox'un, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organ arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.
Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak, migren tedavisi, yüz felcinde normal tarafa simetrisite sağlamak  amacı ile kullanılır.

Botox Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulanan bölgedeki kaslardaki kas bağlantıları ve sinir bloke olur bu sebeple kasılmalar önlenmiş olur. Sinir uçlarında salgılanan asetikolin adında bir maddenin salınımı önlenir. Bu sebeble uygulama botox yapılan bölgenin cilt kırışıklıkları giderilik ve deri gerginlik kazanmış olur. İşlem basittir ve ofis ortamında uygulanabilir.
Anestezi gerektirmez, botox uygulaması acısızdır ve enjeksiyon yerinde herhangi bir iz bırakmaz. Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda ilaç enjekte edilir. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir. Botox uygulamasından sonra uygulanan alanda herhangi bir değişiklik olmaz ve günlük normal aktivitelere hemen dönülebilir.

Botoks Fiyatları

Botoks işleminin fiyatları çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Başlıca parametreler; kullanılan malzemenin kalitesi (ve bu doğrultuda güvenilirliği), uygulama alanının boyutu ve işlem yapılan kişinin ihtiyaçları, gereksinimleridir. Mevzuat gereği; Sağlık Bakanlığı onaylı olarak hizmet veren klinikler; botox dahil hiç bir uygulama hakkında web sitelerinde bilgi veremezler. Bu nedenle, botox fiyatları hakkında bilgi almak için (0312) 242 1676 numaralı telefondan bize ulaşınız.