Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

Dolgu Ankara
Estetik dolgu maddelerinin bir çok sınıflandırması yapılabilir. Bunlar yapıldığı yere göre yanak dolguları, yüz dolguları,  dudak dolguları, göz altı dolguları(ışık dolgusu), göz çevresi kırışıklık dolguları, derin ve hacim yaratan dolgular, çapraz bağsız dolgular (IAL sistem gençlik aşısı, teosyal redencity) gibi.

Yine estetik dolgu maddeleri kalıcılık sürelerine göre de sınıflandırılmaktadır.
  • - Kalıcı olmayan dolgu maddeleri
  • - Yarı kalıcı dolgu maddeleri
  • - Kalıcı dolgu maddeleri

Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri

Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular
Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir (NASHA). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır.
Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır.
Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Restylane, Perlane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm, Teosyal Redensity (Işık Dolgusu), Amalian, İdea, Perfectha, Juvederm Voluma gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır.

Yarı Kalıcı Dolgu Maddeleri

Bu dolgu maddeleri etkinlik süreleri 3-5 yıl arasında değişmektedir. Hermaddenin farklı bir etki mekanizması vardır. Bu dolgular daha çok yanak, nazolabial çizgilere uygulanmaktadır.Bu dolguları Radiesse, Sculptra, Beautical 2/5 gibi sayabiliriz.
Radiesse Dolgu Ankara
Radiesse kalsiyum hidroksiapatit içerikli oldukça güvenilir bir dolgu maddesidir. Radiesse genelde yanak, burun yanak dudak arasındaki çizgileri, çeneyi, elmacık kemiklerini belirginleştirmede kullanılır. Dermisin alt tabakasına uygulama yapılmaktadır. Uygulama sonrasında yaklaşık 1 haftada hücrelerin içerisine dolgu maddesi girer ve daha doğal görünüm oluşur. Radiesse dolgu maddesi allerji yapmaz. Hayluranik asit bazlı uygulamalara göre daha uzun süre kalıcı olmaktadır.

Kalıcı Dolgu Maddeleri

Bioalcamid
Bioalcamid, % 4 alkilimid ve % 96 su içeren jel formunda kalıcı dolgu maddesidir. Enjeksiyondan sonra bioalcamid vücudumuzdaki kollajen tarafından sarıldığından bu dolgu maddesi ‘endo-protez’ olarak da adlandırılır. Bu reaksiyon bir allerjik reaksiyon veya yabancı cisim reaksiyonu olmayıp vücut tarafından çok ince bir kollajen tabakası ile bioalcamidin sarılıp izole edilmesidir. Sıklıkla bu süreç 45 gündür ve bu sürece kadar ödem ile birlikte, materyal haciminde % 10’ luk bir azalma olabilir, ancak sonrasında tamamen kalıcıdır.
Bioalcamid’ in diğer dolgu maddelerinden bazı farkları mevcuttur:     Diğer dolgu maddelerine göre çok büyük miktarlarda enjekte edilebilir (örneğin 500 - 1500 cc gibi) ve daha sonra istenildiğinde enjekte edilen endo-protez çıkarılabilir. Yalnız cildin yüz bölgesi gibi ince olduğu yerlerde fazla miktarda bioalcamidin tek seferde enjeksiyonu yerine 2 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması tavsiye edilir.
Vücutta bioalcamidi yıkan bir enzim olmadığından aynı zamanda materyal oksidasyona ve hidrolize karşı dirençli olduğundan sonuç kalıcıdır.
Enjeksiyonu allerji testi gerektirmez.
Oda sıcaklığında saklanabilir.
Etrafını saran ince kollajen tabaka implant materyalinin enjekte edildiği yerde sabitlendiğinden, enjeksiyon yapılan yerden çevre dokuya doğru yer değiştirmez. Bioalcamidin 3 değişik formu vardır. Lip (dudak), face (yüz) ve body (vücut). Bu formların içerikleri aynı, elastikiyetleri farklıdır. Bioalcamid mukoza içine enjekte edilmediğinden dudak kalınlaştırmada değil, dudak kontürünü belirginleştirmede kullanılır.Bioalcamid estetik amaçlı kullanılabileceği gibi, yüksek miktarlarda da kullanılabildiğinden deformasyonların düzeltilmesinde, deprese çukur alanların hacminin kazandırılmasında, göğüs deformitelerinde, ekstremitelerdeki hacim problemlerinde başarı ile uygulanmaktadır. 
Artecoll
Artecoll özellikle alın, kaş arası, dudak üstü çizgiler, burun ve ağız köşesi arasında uzanan çizgilerde son derece etkili bir yöntemdir. Göz altlarında meydana gelen çökmelerde doldurma amacıyla kullanılır. Ayrıca yapılan plastik cerrahi ameliyatlarından sonra meydana gelebilen çökmelerin doldurulmasında da kullanılır. Akne skarlarının doldurulmasında başarıyla kullanılmaktadır. Dudakları büyütmek ve şekil vermek amacıyla da başarılı bir şekilde kullanılır.
Uygulamanın etkisi kullanılan maddenin özelliğine göre hyalüronik asit içeren preparatlarda 6-12 ay, Poly L Laktik asit içeren uygulamalarda 1-2 sene, Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3 yıl, kalıcı dolgularda ise ömür boyu devam eder.